Омельницька сільська територіальна громада

Кременчуцький район, Полтавська область

19.05.2025р.

12 травня розпочався Європейський тиждень громадського здоров’я.

Громадське здоров’я — це галузь, спрямована на запобігання захворюванням, промоцію здорового способу життя та збереження безпечного середовища для нинішнього та майбутніх поколінь. Громадське здоров’я складається з широкого спектра напрямів — від імунізації й формування культури здоров’я з дитинства до запобігання епідеміям та зменшення впливу факторів ризику.Здоровий спосіб життя — основа міцного здоров’я.
Профілактика неінфекційних захворювань — це інвестиція у якість життя людини та турбота про майбутнє. Українці мають високий тягар неінфекційних захворювань, серед них: серцево-судинні, онкологічні, діабет. Профілактичні огляди у лікаря мають стати звичкою. Лікування найефективніше на ранніх стадіях хвороби. Тому важливо звертатися до сімейного лікаря за перших симптомів і проходити регулярні скринінги відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України.
Нагадаємо, що складовими здорового способу життя є:
- повноцінний сон. Намагайтеся лягати та прокидатися в один і той самий час та спати 7-8 годин на добу.
- здорове харчування. Їжте свіжі овочі та фрукти, обмежуйте споживання солі й цукру, уникайте ковбас, промислової випічки, фастфуду, снеків.
- фізична активність. Навіть помірні фізичні навантаження 150 хвилин на тиждень покращує стан серцево-судинної системи, допомагають підтримувати нормальний рівень холестерину та глюкози в крові, а також - здорову масу тіла.
- відмова від тютюнових виробів та алкоголю. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), щороку понад 8 млн людей в усьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів. Алкоголь провокує розвиток багатьох захворювань, зокрема серцево-судинних і онкологічних, та стає причиною травм і аварій.
- дотримання правил гігієни. Регулярно мийте руки, чистіть зуби, користуйтеся індивідуальним посудом, рушниками, бритвами, інструментами для манікюру.
- контролюйте рівень артеріального тиску. Якщо у вас вже підвищувався тиск, або ви маєте артеріальну гіпертензію чи інші серцево-судинні захворювання, дотримуйтеся призначеного лікування та щоденно вимірюйте артеріальний тиск – зранку та ввечері. Це значно зменшить ризик розвитку різних ускладнень, зокрема інсульту та інфаркту міокарда.
Культура турботи про здоров’я має починатися з дитинства.
Закладання здорових звичок у дитинстві — основа активного довголіття. Це завдання батьків, вихователів, учителів — саме ви в перші роки життя формуєте у дитини ставлення до харчування, рухової активності, сну, гігієни, психоемоційного добробуту. Це інвестиція у здорове майбутнє всієї країни.
А завданням фахівців є створення інформаційного поля і таких умов, за яких вибір здорового способу життя буде природним і легким.
Запобігання епідеміям — спільна відповідальність.
Ще одна важлива складова громадського здоров’я — епідеміологічний нагляд, націлений на виявлення загроз, реагування на спалахи інфекцій та запобігання їхньому поширенню.
В умовах воєнного стану та викликів, пов’язаних із ним, роль епіднагляду стає критично важливою. Україна активно впроваджує сучасні підходи до епідеміологічного нагляду, що відповідають міжнародним стандартам і враховують новітні виклики у сфері громадського здоров’я. Для протидії інфекційним хворобам важливі дії кожного громадянина, а не лише держави.
Якщо захворіли, звертайтеся до лікаря, носіть маски та залишайтеся вдома. Це не лише особиста справа, а й питання відповідальності перед оточенням, вашими близькими.
Тільки лікар призначає антибіотики.
Один із нинішніх викликів для громадського здоров’я, особливо в умовах війни, —антибіотикорезистентність (АМР). Невиправдане або надмірне застосування антибіотиків сприяє розвитку бактерій, стійких до ліків. Лікувати такі інфекції значно важче, підвищується ризик ускладнень, інвалідності та смертності. Щоб антибіотики залишалися ефективними, їх потрібно використовувати правильно — і лише за призначенням лікаря. Кожен має знати: антибіотики — не "таблетка від усього", а серйозні ліки, які не можна приймати “про всяк випадок”.
Громадське здоров'я — спільна справа.Піклування про громадське здоров’я — це безперервний процес, що вимагає зусиль як від держави, так і від кожного громадянина. Від щоденних рішень — вакцинуватись, пройти профілактичний огляд, правильно харчуватись, дбати про психічне здоров’я — залежить здоров’я цілих поколінь. Лише об’єднавши зусилля, ми зможемо сформувати здорове суспільство.